SQL SERVER GENERATE SCRIPTS

SQL Server’da kimi zaman veritabanımızda bulunan tablolara, viewlara ait ve tablo içindeki gerekli veriler için create, insert scriptlere ihtiyacımız olabilir. Bunun içinde SQL Server’da script alarak istediğimiz sonuca ulaşabiliriz.

Öncelikle kolayca edinebileceğiniz Northwind veritabanı üzerinden işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. (Siz istediğiniz bir veritabanınız üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.)

Bunun için de SQL Server içerisinde bulunan Northwind veritabanına sağ tıklıyoruz. Açılan sekmeden Tasks –> Generate Scripts ‘e tıklıyoruz.

1Gelen pencerede işlemlerimize devam ediyoruz. Do not show this page again diyerek daha sonra başka bir script almak istediğimizde tekrar aynı pencerenin gelmesini engellemiş oluruz. Bu pencerenin bizim için bir önemi yok. Next diyerek sonraki işleme geçiyoruz.

Bu pencerede scriptini almak istediğimiz tabloların, viewların seçimini yapıyoruz. Olduğu gibi tüm veritabanının scriptini almak istiyorsak eğer Script entire database and all database object seçeneğini, kendi seçtiğimiz tabloların, viewların vs. scriptini almak istiyorsak Script specific database objects seçeneğini işaretliyoruz. Kendi isteğimize göre yapılandırdıktan sonra Next ile diğer adıma devam ediyoruz.

3Bir sonraki adımımızda scripti nereye kaydedeceğimizi belirleyebiliriz ve Advanced seçeneği ile gelişmiş ayarlara müdahale edebiliriz.

Advanced seçeneğine tıklayarak Script for Server Version seçeneği ile hangi veritabanı versiyonuna uyumlu olarak script alacağımızı belirliyoruz

4Aynı bölümde bulunan Types of data to script seçeneğinde bulunan Data only, Schema and data, Schema only ile scriptimizi ne tarzda çıkaracağımızı belirliyoruz. Başlangıçta Advanced seçeneğinde yapabileceğimiz bu değişiklikler yeterli olacaktır.

5OK diyerek Advanced bölümündeki işlemlerimiz tamamlıyoruz. Scriptimizi nereye kaydedeceğimizi File Name’de istediğimiz yeri seçerek belirtebiliriz. Overwrite existing file seçeneğindeki tiki kaldırırsanız eğer sıfırdan yeni bir script oluşturur. Fakat daha önceden bir script oluşturmuşsanız ve o script ile şimdi oluşturacağınız yeni scripti değiştirmek isterseniz bu seçeneğin tikini işaretlemelisiniz. Next ile diğer adıma geçiyoruz.

Bu adım, yaptığımız işlemlerin özet bölümü. Burada veritabanı ismimizi, hangi tabloların, viewların vs. scriptinin çıkarılacağı ve çeşitli bilgiler yer almaktadır. Eğer daha önceden belirttiğiniz seçenekleri değiştirmek isterseniz, onları değiştirmek için son şansınız bu adım. Buradan Previous ile değişikliklerini gerçekleştirip tekrar bu adıma gelebilirsiniz.

7Next dedikten sonra script işlemimizin gerçekleştiğine dair bir bilgi ekranı gelecektir. Resimde kendimize göre oluşturduğumuz scriptin başarıyla oluştuğunun görebiliriz.

8Finish seçeneği ile scriptimizi nereye kaydettiysek orada bulabiliriz. Daha sonra oluşan scripti istediğiniz yerde açabilirsiniz. SQL Server’da sorgu ekranında scriptimizi açıyoruz.

9Bu scripti execute yaparak kullanmaya başlayabiliriz. Faydalı olması dileğiyle.

Ali Rifat Yenilmez

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: