SQL SERVER’da Veritabanının Back Up’ını Almak ve Back Up’ı Restore Etmek

SQL Server’da Back Up almak her zaman için önemlidir. Veritabanınızı bir yerden başka bir yere taşımak istediğinizde back up dosyanızın olması gerekir. Herhangi bir soruna karşı elinizde veritabanınızın bir yedeğinin bulunması için Back Up işlemleri gerçekleştirilir.

Bu yazıda manuel olarak back up almayı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle SQL Server’da back up’ını almak istediğiniz veritabanınıza sağ tıklayın. (Bu anlatımda da her zamanki gibi Northwind veritabanını kullanıyoruz.) Gelen sekmede Tasks oradan da Back Up.. seçeneğine tıklıyoruz.

Northwind –> Tasks –> Back Up..

1

Açılan pencerede Back Up işlemlerimizi gerçekleştirmeye başlıyoruz. İstersek bu adımda back up’ını alacağımız veritabanını değiştirebiliriz. Source bölümündeki Database kısmından veritabanınızı değiştirebilirisiniz. Backup Type kısmı Full ve Differential olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Full ile veritabanındaki her şeyin yedeği alınır.

Differential kısmında ise eğer daha önceden alınmış bir backup dosyası var ise, bu alınacak backup’ta diğerinden farklı olarak değişiklikler varsa o değişikliklerin backup’ını alır.

2

Biz Full diyerek devam ediyoruz. İsteğinize bağlı olarak isim ve açıklama kısımlarında değişiklik ve ekleme yapabilirsiniz.

Destination kısmından Add diyerek backup’ımızı kaydedeceğimiz yeri belirliyoruz.

Resimde de görüldüğü gibi kaydımızı C:\BackUp\ dosyasının altında kendimiz backup’ımıza isim vererek kaydedileceği yeri belirtiyoruz. (istediğiniz bir yeri seçebilirsiniz.) Northwind_Backup.bak ismini vererek OK diyoruz. Böylelikle backup alındıktan sonra dosyamızı bulabileceğimiz yeri belirttik.

3

Daha sonra tekrar OK tuşuna basarak veritabanımızın yedeğini oluşturduk ve oluşturulduğuna dair bilgi mesajımızı aldık.

4Aynı bilgisayarda işlemlerimizi yaptığımız için Northwind veritabanını listeden sildim ve Restore edip tekrar listeye Northwind veritabanını eklemek için Databases –> Restore Database… seçeneğine tıklıyoruz.

5Gelen pencerede Source kısmındaki Device seçeneğini seçiyoruz. Oradan Add‘e tıklayıp gelen alt pencerede veritabanımızın backup’ını aldığımızda kaydettiğimiz konumdan .bak uzantılı veritabanı dosyamızı buluyoruz. Northwind_Backup.bak dosyasını seçip OK diyoruz.

6Bu pencerede Restore edeceğimiz veritabanına ait bilgileri görebiliriz.

7Tekrar OK diyerek Restore işlemini başlatıyoruz. Restore işlemi başarı ile tamamlandıysa resimdeki gibi bir bilgi kutucuğu gelecektir. Başarılı bir şekilde veritabanımızı restore edip listemize eklemiş oluyoruz.

8Sol taraftaki Object Explorer kısmından veritabanımızın Backup’ını Restore ederek listede tekrardan oluştuğunu görebiliriz.

9

Daha sonraki yazımda manuel olarak değil de belirli zaman aralıklarında otomatik olarak Back Up almak için Job işlemleri gerçekleştirerek Back Up almayı anlatacağım.

Umarım Back Up almak isteyenler için yararlı bir yazı olmuştur.

One comment

  1. Teşekkürler…:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: