SQL SERVER’A EXCEL DOSYASI IMPORT ETMEK

.xsl uzantılı Excel dosyasında verilerimiz olduğunu düşünelim. Bu verileri tek tek veritabanımıza eklemektense Excel dosyasını Sql Server’da Import ederek istediğimiz sonuca ulaşabiliriz. Resimdeki gibi bir KisiList isminde excel dosyası örneğimiz olsun.

0SQL Server’da istediğimiz bir veritabanına sağ tıklayarak Tasks ve Import Data seçeneklerini seçiyoruz.

Örnek olarak Northwind –> Tasks –> Import Data

1Daha sonra açılan pencerede Data Source kısmından Microsoft Excel‘i seçip, Browse‘a tıklayarak da import edeceğimiz excel dosyamızın konumunu belirtiyoruz. Excel version‘u da seçiyoruz.

Tick işaretini aynen bırakıyoruz. Eğer tick işaretini kaldırırsak excel’deki ilk satırları kolon ismi olarak almayacaktır. Tick işaretimizi koyarak ilk satırların kolon isimleri olarak alınmasını sağlıyoruz.  Next diyoruz.

2Bu gelen pencerede ise Sql server için ayarlarımız gerçekleştiriyoruz. Destination kısmını SQL Server Native Client olarak ayarlıyoruz. Eğer SQL Server’ı ilk açtığınızda kullanıcı adı ve şifre giriyorsanız SQL Server Authentication‘a gerekli giriş bilgilerini yazmalısınız. Server Name‘i de kendi Server’ınıza göre ayarlamayı unutmayın. Ama girişte herhangi bir şifre kullanmıyorsanız Windows Authentication ile devam ediniz. İsterseniz burada excel dosyasını import etmek için gerekli database değişikliğini de yapabilirsiniz.

3Bu gelen pencerede ise verilerin aynen eklenmesini sağlayabilir ya da kendiniz bir sorgu yazarak hangi verilerin aktarılacağını özelleştirebilirsiniz. Biz ilk seçeneği seçerek devam ediyoruz.

4Burada ise veritabanımıza import edeceğimiz veriler için bir tablo ismi belirliyoruz. Destination kısmından bunu gerçekleştirebiliriz. Ayrıca yeni bir tablo içinde değil de varolan bir tabloya excel dosyasını import etmek için yine Destination kısmındaki küçük oka tıklayarak istediğimiz bir tabloyu seçebiliriz.

5Edit Mappings ile özelleştirmelerimize devam edebiliriz. Edit Mappings’e tıklayıp buradaki Destination kısmında eğer gözükmesini istemediğimiz bir kolon varsa onu <ignore> seçeneği ile bloke edebiliriz. Resimden de görebileceğiniz gibi eklenecek olan kolonların özelliklerini görebiliyoruz.

5,5Ok ve Next diyerek gelen pencerede Run immediately seçeneği seçili olarak tekrar OK diyoruz.

6Yeni gelen pencerede yapılacak olan işlemlerle ilgili özet bilgi yer alacaktır. Onu da Next dedikten sonra işlemlerimizin başarıyla gerçekleştiğine dair The execution was successful mesajımızı alacağız.

7Son olarak veritabanımızı Refresh edip, eklediğimiz tabloyu (KisiList) görebilir ve Edit All Rows diyerek bilgilerimizin başarıyla eklendiğini görebiliriz.

8

Yardımcı olması dileğiyle…

ary

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: